Druk 3D w świecie mody

0
149

Świat mody może być nie przez wszystkich dobrze rozumiany, ale jest obecny w naszym życiu na każdym kroku. Również druk 3D staje się coraz popularniejszą formą wyrazu artystycznego. A gdyby tak połączyć te dwie rzeczy aby powstał druk 3D w świecie mody.

Czy to innowacja w tworzeniu nowych ubrań? Czy to byłoby dla każdego? Ubrania z druku 3D są bardziej wytrzymałe i wygodniejsze w życiu codziennym? Druk 3D w świecie mody to niewątpliwie jeszcze wiele pytań i mało odpowiedzi. To dopiero początek rewolucji w świecie mody, a już zyskuje coraz więcej miłośników.

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na ważne dla Was i nurtujące pytania dotyczące świata mody i druku 3D. Przedstawimy na czym to polega i kto projektuje. Zapraszamy do lektury.

Czym jest druk 3D w świecie mody?

Druk 3D w świecie mody jest procesem tworzenia trójwymiarowych obiektów. Tworzymy model komputerowy w specjalnym do tego stworzonym programie graficznym. Jest to nakładanie kolejnych warstw materiału.

Druk 3D w świecie mody
Druk 3D w świecie mody

Materiały w druk 3D w świecie mody

To co kiedyś było niemożliwe dziś druk 3D w świecie mody to znacznie umożliwia. Projektanci mogą przekształcać w rzeczywistość swoje najskrytsze i najtrudniejsze projekty. A wszystko to dzięki wykorzystaniu odpowiednich tekstyliów jak na przykład: materiały elastyczne, wodoodporne czy sztywne i nieprzezroczyste. Ich elastyczność pozwala tworzyć projektantom dopasowane ubrana.

Druk 3D w świecie mody – pierwszy pokaz

Pierwszy pokaz mody kolekcji ubrań 3D odbył się w Mediolanie. Jak zareagowali ludzie? Podobno byli zachwyceni, w tym krytycy. Zatem widzimy, jak świat mody wchodzi w nową erę, w świat cyfrowy. Druk 3D pozwala rozwinąć swą kreatywność, przez co artysta ma większe pole do popisu i projekty wychodzą nietuzinkowe.

Jak to się odbywa? Projektanci nie rysują projektów na papierze, jak to zazwyczaj się odbywa. Projekty tworzone są komputerowo, a następnie drukowane. To spodobało się artysto i druk 3D na stałe zawiła do świata mody.

Druk 3D w świecie mody – odzież

Druk 3D w świecie mody kojarzony jest głównie z odzieżą. Projektanci mogą puścić wodze fantazji i stworzyć coś niesamowitego, a zarazem wyjątkowego. Kreacje zmieniają się od klasycznych wzorów po ubrania, które mogą wchodzić w interakcję z naszym ciałem. Druk 3D w świecie mody pozwala na drukowanie konkretnego elementu.

Druk 3D w świecie mody – obuwie

Druk 3D w świecie mody może być przydatny do tworzenia obuwia? Ależ oczywiście! Druk 3D to świetne rozwiązanie, aby tworzyć personalizowane obuwie. Wystarczy wykonać skan stopy i projektanci mogą zaprojektować dla nas but z idealnie dopasowaną wkładką. Co powiecie na maksymalną wygodę podczas noszenia obuwia? To właśnie daje druk 3D w świecie mody. Buty są odpowiednio dobrane kształtem do naszej stopy, dlatego praktycznie ich nie czujemy. To dobre rozwiązanie, gdy poszukujemy dobrego obuwia sportowego. Trening bez otarć? Teraz to możliwe!

Druk 3D w świecie mody – odzież i obuwie sportowe

Druk 3D w świecie mody to także ubrania i buty dla sportowców. Warto wspomnieć tu o marce Nike, która jako jedna z pierwszych firm zaczęła tworzyć buty i odzież sportową przy pomocy technologii 3D. Początkowo stworzyli oni bardzo lekkie, ale zarazem wytrzymałe buty piłkarskie dopasowane indywidualnie do kształtu stóp piłkarzy. Materiał był elastyczny i co ważne w sporcie, przepuszczał powietrze. Również bluzki sportowe mogą być tworzone z wytrzymałego, a zarazem bardzo przewiewnego materiału.

Druk 3D w świecie mody – okulary

Druk 3D w świecie mody pozwala również na tworzenie modnym i oryginalnych okularów. Oprawki mogą być tworzone do okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Oprawki są tworzone indywidualnie pod klienta. Na razie producencie nie oferują jeszcze soczewek z druku 3D. Na tą chwilę możemy wybierać spośród wielu oprawek lub zaprojektować własne.

Druk 3D w świecie modelingu
Druk 3D w świecie modelingu

Druk 3D w świecie mody a branża kosmetyczna

Druk 3D w świecie mody zasłyną z tworzenia ubrań i biżuterii, a co z branżą kosmetyczną? Ceny kosmetyków różnią się znacznie. Czy będziemy w stanie wyprodukować dobrej jakości kosmetyki domu? Właśnie na taki pomysł wpadła Grece Choi, która zaprezentowała urządzenie, które korzysta z substratów wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Dzięki temu będziemy w stanie w domu wydrukować swój ulubiony błyszczyk, czy najnowszy puder i cień do powiek.

Jedna z firm – marka Chanel opracowała szczoteczkę do tuszu do rzęs, która w całości jest wydrukowana z druku 3D. Coraz więcej firm kosmetycznych współpracuje z firmami zajmującymi się biodrukiem 3D, czyli drukowanie z żywych tkanek. Co to oznacza? Coraz więcej marek rezygnuje z testowania kosmetyków na zwierzętach, gdyż wykorzystują biodruk. Podczas laboratoryjnych testów zwierzęta będą zastępowane odpowiednikami ludzkiej skóry produkowanej przez drukarki 3D.

Druk 3D w świecie mody, a konkretniej w branży kosmetycznej pozwoli na tworzenie spersonalizowanych produktów. Przykładem mogą być tipsy, które będą tworzone indywidualnie do kształtu płytki paznokcia konkretnej kobiety. Także maseczki pielęgnacyjne mogą zawierać składniki dostosowane indywidualnie do potrzeb skóry każdej kobiety.

Zalety druku 3D w świecie mody

Druk 3D w świecie mody pozwala sprostać największym oczekiwaniom klientów. Projektanci mają większą swobodę w działaniu, przez co mogą realizować śmiałe i rewolucyjne projekty. To także produkcja mniejszej ilości opadów, zatem lepsze dla środowiska naturalnego. Druk 3D pozwala zaoszczędzić czas i materiały. Z pewnością rozwija też kreatywność.

Druk 3D w świecie mody – jakie gwiazdy korzystają?

Druk 3D w świecie mody rozwija się błyskawicznie, dlatego też sporo gwiazd korzysta z tej opcji. Iris van Herpen jest w tej dziedzinie prekursorką. Swoje projekty z druku 3D prezentowała na najważniejszych pokazach mody. Znacie piosenkarkę Lady Gagę? Ona również ubierała sukienki 3D. Ale to nie wszyscy. Coraz więcej gwiazd sięga po takie rozwiązania.

Druk 3D w świecie mody – kto projektuje?

Jedną z osób, która wykorzystała druk 3D w świecie mody jest Julia Daviy. Stworzyła ona inteligentną odzież linii organicznej odzieży aktywnej. W ofercie znajdziemy głównie sukienki i bluzki z nadrukiem 3D, które są przyjazne dla środowiska.

Silvia Fado wraz z grupą Hexxon opracowała buty z włókna węglowego. Obuwie jest niezwykle wytrzymałe, ale też lekkie. Projekty są wyjątkowe, a jednocześnie bardzo wygodne.

Druk 3D w świecie mody tylko dla gwiazd?

Czy tylko znani ludzie mogą korzystać z druku 3D w świecie mody? Oczywiście, że nie! Jeśli mamy w domu drukarkę 3D sami możemy tworzyć różne elementy garderoby oraz akcesoria, czy biżuterię. Możemy pobudzić swoją wyobraźnie i poczuć się jak prawdziwy projektant mody. Stworzenie własnej biżuterii, która będzie oryginalna? A może nietuzinkowy spersonalizowany prezent dla przyjaciółki? Teraz to nic trudnego.

Druk 3D w świecie mody – opinie

Mieliście już okazję nosić coś z projektu 3D? Jakie są Wasze odczucia w tym temacie? Czy to będzie moda w przyszłości, czy już teraz jest coraz modniejsze?

Dajcie znać! Czekamy na Wasze opinie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here